69. rocznica wyzwolenia obozu Brieg-Pampitz

0
Reklama

16 kwietnia pod Pomnikiem Ofiar Obozu Brieg-Pampitz w Pępicach odbyły się uroczystości z okazji 69 rocznicy wyzwolenia obozów koncentracyjnych i zakończenia II Wojny Światowej.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

Uroczystości rozpoczęły się wspólną modlitwą za Ojczyznę, którą odprawili ks. dziekan Stanisław Grzechynka oraz ks. prałat Bolesław Robaczek.
Pod pamiątkowym obeliskiem nie zabrakło Kompani Honorowej 1. Brzeskiego Pułku Saperów, pocztów sztandarowych organizacji kombatanckich i społecznych, przedstawicieli władz samorządowych powiatu oraz miasta, a także młodzieży z podstawowej i gimnazjalnej szkoły w Skarbimierzu.
Podczas przemówienia Starosta Powiatu Brzeskiego Maciej Stefański wspomniał osobę zmarłego w czerwcu 2012 roku, wieloletniego prezesa koła Światowego Związku Żołnierzy AK, Tadeusza Czajkowskiego – głównego pomysłodawcę odsłonięcia w Pępicach obelisku upamiętniającego więźniów Arbeitslager Brieg-Pampitz. Przypomniał również o tragicznych losach osób, które podczas II Wojny Światowej straciły życie w obozach pracy.
Uroczystości zakończył Apel Poległych oraz złożenie pod pamiątkowym obeliskiem wiązanek kwiatów.

Obóz jeniecki w Pępicach utworzyli w 1939 roku Niemcy. Od jesieni 1940 zaczęto do niego masowo przywozić grupy robotników żydowskich z gett w Będzinie, Sosnowcu i Czeladzi, którzy pracować mieli nad rozbudową lotniska wojskowego Luftwaffe. 7 sierpnia 1944 roku obóz pracy został przekształcony w filię hitlerowskiego obozu koncentracyjnego Gross-Rosen. Nastąpiła wówczas selekcja żydowskich więźniów – chorzy i niezdolni do pracy zostali wysłani do hitlerowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, a zdolni do pracy – do obozu pracy przymusowej Arbeitslager Blechhammer, na terenie obecnego Kędzierzyna-Koźla. Do obozu w Pępicach na miejsce Żydów przywieziono Polaków, z których większość pochodziła z ewakuowanego więzienia na Pawiaku w Warszawie.
K.Ł.
 

Reklama